Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psal se rok: 1969

9. 10. 2007

Malé Hovorčovice vědí, co velká Sparta potřebuje(1969)

 

 

Je spousta sportovních redaktorů a je také spousta „sportovních odborníků“. Každý z nich ví, jak by Sparta měla hrát,koho by měla koupit,jakou sestavu by měla volit a jsou ochotni na to zničit své redaktorské pero nebo své fandovské hlasivky.

Je ovšem také spousta takových fandů,kteří pro svůj oblíbený klub, pro své „koně“ udělají všechno. Ptáte se,co je všechno? „no třeba vepřové hody“.

Kde? V Hovorčovicích!

Zabít prase, to je vždycky událost.Parte se obyčejně neposílá, ale zvou se na tuto událost lidé, které máme rádi.A teď následuje výslednice.Vepřové hody v Hovorčovicích a na nich kompletní „áčko“ Sparty i s Holanďanem Mrázem a nastávajícím Holanďanem Ježkem.

Znal jsem jednoho člověka,který prý náhodou potkal někde ve Švýcarsku Charlie Chaplina,když obědval se svou rozvětvenou rodinou.Byl to pro něj obrovský zážitek na celý život.Tenhle můj známý byl obrovský fanda na filmy a zvláště němou éru.

Ten jeho zážitek jsem mu záviděl, ale představil jsem si při tom, jak obrovský se cítil občan Hovorčovic, který celý život fandí Spartě, když viděl, že vedle něj si Andrej Kvašňák pochutnává na ovaru podle výběru, nebo Jurkanin spořádává pěknou porci guláše zvaného Paprikáč a „bumbrlíček“ Bóža Veselý ochutnává po ovaru a Paprikáči, druhou jaterničku.

 Trenér Ježek, už na dovolené, se nedíval okem hlídače a sám také uvolnil průchod vůni a chuti jídla a nápojů.Nevím jak vy,ale já se velmi těžko vyrovnávám s tím,abych viděl své hvězdy spadlé na zem.Jak se s tím asi vyrovnávali porážeči prasete v Hovorčovicích?Neznám toho pána co seděl s Kvašňákem při jaterničce a slyšel jeho trable s vojenským cvičením.Možná,že zapoměl v tom momentě na to,jak se Andrej krásně plouží po hřišti a vždycky přesně ví, co chce od svého spoluhráče,cítil s ním,protože má stejně starého syna.Také nevím,kdo seděl s Jurkaninem,ani při čem,ale věřím,že starosti studenta Jurkanina jsou stejné jako starosti jeho syna ba i dcery.

Hvězdy jsou nedosažitelné,pokud se na ně díváte ze svého omezeného stanoviska na zemi.Jakmile je však uvidíte z místa,které je celé odhaluje,zjistíte něco zcela jiného.Ten,kterého vidíte jenom jako gladiátora v aréně sportovního stadiónu a často na něj „řvete“,že nemá dnes tu správnou formu,je stejný člověk,má stejné problémy jako vy a někdy si s nimi také neví rady.

Kdyby bylo možné udělat takovou sedánku na zabíjačce v celém státě, jako to mohli udělat přátelé Sparty v Hovorčovicích,jistě byste se na své fotbalové hvězdy dívali jinak.

„Moc jsme si to užili-jídla-pití-hudby“(a byla i výslužka) říkali hráči Sparty i občané z Hovorčovic.Loučil se s námi trenér Ježek.Loučil se s námi Pavel Kouba a možná,že odejde ještě někdo do zahraničí nebo do jiného klubu.

Co vy víte,jak se jim tam povede.Třeba velmi dobře,třeba budou mít ten správný český „šmrnc“,ale já osobně věřím,že na Hovorčovice budou určitě vzpomínat a jistě pošlou pozdrav, který obohatí výzdobu výčepu.Proč?Protože to bylo lidské a srdečné setkání,které nikdo nechtěl organizovat pro nic jiného než proto,aby se lidé poznali a věděli že k sobě patří.

 

Opsáno z novinového článku.